نگاشته شده توسط: مهروش داداشیان ساروی | آوریل 24, 2011

Happy easter!

امروز در آمریکا (عید؟) ایستر بود. روزی برای شادمانی که شان نزولش ملغمه ی عجیب و غریبیه.

خلاصه اش اینه که ایستر روز زنده شدن مسیح است، همون زنده شدن معروف در سومین روز بعد از تصلیب. روز تصلیب هم که جمعه بود و به قول این ها Good Friday. اما نکته ی خنده دار؟ بامزه؟ مسخره؟ عجیب؟ این ایستر در زمان بندی اش است. زمانش هر سال متفاوته، چون ایستر در اولین یک شنبه ی پس از 21 مارس که ماه کامل است برگزار می شه. متوجه شدید چی شد؟ هم باید یک شنبه باشه، هم ماه کامل باشه هم بعد از 21 مارس باشه.

توجه دارید که 21 مارس همون نوروز ماست.

بعد جالب ترش این که برای ایستر میز می چینند، و روی میز ایستر چی می گذارند؟؟؟ تخم مرغ پخته ی رنگ شده و سبزه و سنبل. یعنی گل می گذارند حتما ولی به نظر میاد که منظورشون همون سنبل است و خودشون نمی دونند. البته نمادش بعد از تخم مرغ رنگی، خرگوش و جوجه است.

توجه دارید احتمالا که تخم مرغ در فرهنگ ایرانی نماد زایش است، و عده ای اضافه شدنش به هفت سین رو منسوب می کنند به یادآوری زایش دوباره ی طبیعت.

بعد باز بامزه ترش اینه که برای بچه هاشون لباس ایستر می خرند، یعنی منظورم اینه که لباس نو می خرند، مثل لباس عید ما، و خیلی هم کامل، که یعنی یکی می گفت شب پیش از ایستر دیروقت مجبور شده اند برن خرید چون لباس ایستر دختر کوچیکه کامل نبوده و کفش نو نداشته.

و تعطیلی هم یه چیزی بود در حد تعطیلی کریسمس، حتا بیشتر، چرا که بیشتر جاها از ظهر روز جمعه تعطیل شده بودند.

خلاصه که ما هم جایی مهمون بودیم و بسی خوش گذشت و دخترک با دو تا دوستش مقادیری Egg hunting کردند که همچین کاری است و البته عکس تزیینی و از گوگل است.

و نهایتا این که چه کار به عجیب و غریبی اش و کپی بودنش داریم؟ شادمانی به هر بهانه ای خوبه. پس هپی ایستر.

Advertisements

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: