نگاشته شده توسط: مهروش داداشیان ساروی | اکتبر 26, 2010

سخنرانی «ونه گات» در مراسم فارغ التحصيلی دانشگاه ام آی تی

خانم‌ها، آقايان فارغ‌التحصيل، لطفا كرم ضد آفتاب بماليد!

اگر می خواستم برای آينده ی شما فقط يك نصيحت بكنم، ماليدن كرم ضد آفتاب را توصيه می كردم. خواص مفيد، آثار مفيد و درازمدت كرم ضد آفتاب توسط دانشمندان ثابت شده است، در حالی كه ساير نصايح من هيچ پايه و اساس قابل اعتمادی جز تجربه های پر پيچ و خم شخص بنده ندارند. اينك اين نصايح را خدمتتان عرض می كنم.

قدر نيرو و زيبايی جوانی تان را بدانيد، ولی اگر هم ندانستيد، مهم نیست! روزی قدر نيرو و زيبايی جوانی تان را خواهيد دانست كه طراوت آن رو به افول گذارد. اما باور كنيد تا بيست سال ديگر، به عكس های جوانی خودتان نگاه خواهيد كرد و به ياد می آوريد چه امكاناتی در اختيارتان بوده و چقدر فوق العاده بوده ايد. آن طور كه تصور مي كرديد چاق نبوديد. همه چيز در بهترين شرايطش بوده تا شما احساس خوبی داشته باشيد.

نگران آينده نباشيد.اگر هم دلتان می خواهد نگران باشید، فقط اين را بدانيد كه نگرانی در مورد آینده همان اندازه مؤثر است كه جويدن آدامس بادكنكی در حل يك مساله ی جبر.

مشكلات اساسی زندگی شما بی ترديد چيزهايی خواهند بود كه هرگز به مخيله ی نگرانتان هم خطور نكرده اند، از همان نوعی كه يك روز سه شنبه ی عاطل و باطل ناگهان احساس بد پيدا می كنيد و نسبت به همه چيز بدبين می شويد!

با دل ديگران بی رحم نباشيد و با كسانی كه با دل شما بی رحم بوده اند، سر نكنيد.

نخ دندان به كار ببريد.

عمرتان را با حسادت تلف نكنيد. گاهی شما جلو هستيد و گاهی عقب. مسابقه طولانی است و سرانجام خودتان هستيد كه با خودتان مسابقه می دهيد.

ناسزاها را فراموش كنيد. اگر موفق به انجام اين كار شديد راهش را به من هم نشان بدهيد.

نامه های عاشقانه ی قديمی را حفظ كنيد. صورت حساب های بانكی و قبض ها را دور بياندازيد.

اگر نمی دانيد می خواهيد با زندگی تان چه بكنيد، احساس گناه نكنيد. جالب ترين افرادی كه در زندگی ام شناخته ام در 22 سالگی نمی دانستند می خواهند با زندگی شان چه كنند. برخی از جالب ترين چهل ساله هايی هم كه می شناسم هنوز نمی دانند.

تا می توانيد كلسيم بخوريد. با زانوهايتان مهربان باشيد. وقتی قدرت زانوهای خود را از دست داديد كمبودشان را به شدت حس خواهيد كرد.

ممكن است ازدواج كنيد، ممكن است نكنيد. ممكن است صاحب فرزند شويد، ممكن است نشويد. ممكن است در چهل سالگی طلاق بگيريد، احتمال هم دارد كه در هشتاد و پنجمين سالگرد ازدواجتان رقصی هم بكنيد. هرچه می كنيد، نه زياد به خودتان بگيريد، نه زياد خودتان را سرزنش كنيد. انتخاب های شما بر پايه ی 50 درصد بوده، همان طور كه مال همه بوده..

دستورالعمل هايی كه به دستتان می رسد را تا ته بخوانيد، حتا اگر از آن ها پيروی نمی كنيد.

از خواندن مجلات زيبايی پرهيز كنيد. تنها خاصيت آن ها اين است كه به شما بقبولانند كه زشتيد.

در شناخت پدر و مادر خود بكوشيد. هيچ كس نمی داند كه آنان را كی برای هميشه از دست خواهيد داد. با خواهران و برادران خود مهربان باشيد. آن ها بهترين رابط شما با گذشته هستند و به گمان قوی تنها كسانی هستند كه بيش از هر كس ديگر در آينده به شما خواهند رسيد.

به ياد داشته باشيد كه دوستان می آيند و می روند، ولی آن تك و توك دوستان جان جانی را كه با شما می مانند حفظ كنيد. برای پل زدن ميان اختلاف های جغرافيايی و روش های زندگی سخت بكوشيد، زيرا هرچه بيشتر از عمر شما بگذرد، بيشتر پی می بريد كه به افرادی كه در جوانی می شناختيد محتاجيد.

سفر كنيد.

برخی حقايق لاينفك را بپذيريد: قيمت ها صعود می كنند، سياست مداران كلك می زنند، شما هم پير می شويد. و آن گاه كه پیر شديد، در تخيلتان به ياد می آوريد كه وقتی جوان بوديد قيمت ها مناسب بودند، سياست مداران شريف بودند، و بچه ها به بزرگ ترهايشان احترام می گذاشتند.

به بزرگ ترها احترام بگذاريد.

توقع نداشته باشيد كه كس ديگري نان آور شما باشد. ممكن است حساب پس اندازي داشته باشيد. شايد هم همسر متمولي نصيبتان شده باشد. ولي هيچگاه نمي توانيد پيش بيني كنيد كه كدام خالي ميشود يا بشما جاخالي مي دهد.

خيلي با موهايتان ور نرويد وگرنه وقتی چهل سالتان بشود، شبيه موهای هشتادساله ها می شود. دقت كنيد كه نصايح چه كسی را می پذيريد، اما با كسانی كه آن ها را صادر می كنند بردبار و صبور باشيد. نصيحت، گونه ی ديگر غم غربت است. ارائه ی آن روشی است برای بازيافت گذشته از ميان تل زباله ها، گردگيری آن و ماله كشيدن بر روی زشتی ها و كاستی هايشان و مصرف دوباره ی آن به قيمتی بالاتر از آن چه ارزش دارد.

اما اگر به اين مسائل بی توجه هستيد، لااقل حرفم درمورد كرم ضد آفتاب بپذيريد.

.

.

.

پ.ن. این متن با ای میل به دستم رسیده.

 


Responses

 1. این کار ونه گات نیست. شیطنت یه روزنامه نگاره
  http://www.wesselenyi.com/Vonnegutstory.htm

 2. Merci azizam

 3. خیلی ممنون عالی بود

 4. خیلی قشنگ بود لذت بردم

 5. عالی بود. ممنون
  انگار نگاهم به زندگی گسترده تر شد.

 6. خانم ساروی کیجا عزیز من این پست شما رو در وبلاگم چاپ کردم، البته با ذکر وبلاگ شما به عنوان منبع. امیدوارم ناراحت نباشید.

 7. سلام
  من این متن رو در وبلاگ دیگری خواندم که لینک شما هم گذاشته بود. مطلب رو خوندم و خیلی جالب بود لازم دونستم بیام اینجا و تشکر کنم
  موفق باشید
  اگه دوست داشتید به من هم سر بزنید


دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: