نگاشته شده توسط: مهروش داداشیان ساروی | ژانویه 10, 2010

درباره ی حجاب

يک دنياى بهتر: خانم شيرين عبادى همان‌طور که حدس زده مي‌شد به عنوان «مادر» اين کمپين حاضر شد و براى «پسرانش» درود فرستاد که «حجاب خواهران و مادرانشان را ننگ ندانستند» و سر کردند!! با توجه به ديدگاه‌هاى معرفه و اسلامى شيرين عبادى و نمايندگان سبزها در خارج کشور٬ کمپين مردان محجبه چه اهداف فراترى از بهانه‌ی «دفاع ازمجيد توکلى» را دنبال مي‌کند؟ مبانى يک سياست کمونيستى و برابرى‌طلبانه در تقابل با اين سياست‌هاى ارتجاعى کدامند؟

آذر ماجدی: این سخن‌گویان جنبش سبز اسلامی رسما و علنا دارند از حجاب دفاع می‌کنند. کسی که در شرایط کنونی، پس از سی سال مبارزه‌ی زنان با حجاب در ایران، با توجه به نقشی که حجاب در سرکوب زنان دارد، مردان محجبه را به خاطر این که آنرا با «افتخار» سر کرده‌اند تحسین می‌کند، روشن است که دارد می‌کوشد حجاب را از زیر حمله‌ی جنبش آزادی زن نجات دهد. در کنار این دفاع زشت و ارتجاعی از حجاب، بخشی از جنبش ملی – اسلامی دارند می‌کوشند حمله را از روی حجاب بردارند و بر حجاب اجباری متمرکز کنند. این نیز حرکتی ارتجاعی است.

مبارزه‌ی آزادی‌خواهان باید روی نفس حجاب متمرکز شود. حجاب یوغ بردگی زنان است. سمبل و ابزار بردگی و بی‌حقوقی زن است. این را باید علنا و با صدای رسا اعلام کرد. به‌ویژه در عصر حاضر با وجود معادلات سیاسی بین‌المللی، حجاب یک بعد سیاسی ارتجاعی دیگر نیز یافته است، به بیرق یک جنبش تروریست، ارتجاعی و زن ستیز بدل شده است، جنبش اسلام سیاسی. این واقعیات را باید صریحا اعلام کرد. البته هر انسان بزرگ‌سالی مجاز است که این ابزار بردگی را انتخاب کند. این حق فردی هر کس است. اما این واقعیت که افرادی وجود دارند که بردگی را به آزادی ترجیح می‌دهند، یک سر سوزن از ماهیت ارتجاعی و سرکوب‌گرانه‌ی حجاب کم نمی‌کند. این‌ها سیاست‌های مزورانه و مرد رندانه‌ای است که در پشت این کمپین و هیجانات و خلسه‌ی ملی – اسلامی، نهان است. این از نوع پولتیک‌های توده‌ایستی است. این شیوه‌ی فعالیت توده‌ایستی است که ما به خوبی با آن آشنا هستیم و لذا باید آنرا وسیعا افشا کنیم.

مصاحبه با آذر ماجدی

 

 

 

Advertisements

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: