نگاشته شده توسط: مهروش داداشیان ساروی | ژانویه 7, 2010

چند قانون کاربردی

قانون گاو

گاو سرش رو می‌اندازه پایین و کار خودشو انجام می‌ده، کاری نداره کسی چی می‌گه! از شاخش هم استفاده نمی‌کنه، چون می‌دونه به‌ترین شاخ‌زن‌ها رفتن توی میدان گاو‌بازی و نابود شدند.

برای مثال شما قصد داری به عیادت کسی در بیمارستان بری، بهترین راه اینه که راه خودت را بگیری و مستقیم وارد بخش بشی و به کسی هم توجه نکنی، حالا مثلا اگر از نگهبان بپرسی که «الان ساعت ملاقات هست؟» یا این که «می‌تونم برم تو؟» اگر هیچ مشکلی هم وجود نداشته باشه، نگهبانه برای این که قدرت خودش رو بهت نشون بده جلوت رو می‌گیره. این قانون در جاهایی که قوانین مسخره و دست‌وپاگیر داره هم کاربرد داره، یعنی خیلی موانع قانونی (یا به‌تر بگم سنگ‌اندازی‌ها) در مرحله‌ی آغازین کارها بیش‌تر جلوه می‌کنند، وقتی شما بی‌توجه به همه‌‌ی اون‌ها کارت رو آغاز کردی، اکثر اون‌ها خود به خود کنار می‌روند یا افراد مجبور می‌شن خودشون رو با شما وفق بدن. در کل این قانون در جوامعی مثل جامعه‌ی ایران که فضولی در کار دیگران امر پسندیده‌ای محسوب می‌شه بسیار کاربرد دارد.

قانون سگ

سگی شما رو دنبال کرده و شما فقط یک قرص نان دارید، اگر کل نان رو جلوش بندازید، زود می‌خوردش و بعدش به شما حمله می‌کنه، پس به‌ترین کار اینه که نان رو تکه‌تکه بهش بدین تا زمانی که به جای امنی برسید.

مثلا می‌دونید که طرح یک پروژه یک ماه طول می‌کشه، اما اگر به کارفرما بگید یک ماه، شاکی می‌شه و فحش میده، شاید هم رفت و کار رو داد به یکی دیگه، پس کار رو در چند مرحله بهش تحویل می‌دید. مثلا هفته‌ی اول سایت پلان، به همراه پلان اولیه، هفته‌ی دوم پلان نهایی و الی آخر! این‌طوری طرف شاکی نمی‌شه که هیچ، کلی هم ذوق می‌کنه که در جریان پیشرفت کار قرار داشته!

قوانین خر

قانون اول:

هرگاه خری در یک کنج مثلث و منبع غذا در کنج دیگری باشد، خر مورد نظر همیشه مسیری را طی میکند که از یک ضلع مثلث می‌گذرد.

نتیجه‌گیری: در دبیرستان می‌گفتند که این یعنی خر هم می‌فهمه که اون راه نزدیک‌تره، اما در اصل اینه که همیشه کوتاه‌ترین راه، به‌ترین راه نیست و فقط خر کوتاه‌ترین راه را انتخاب می‌کنه!

قانون دوم:

هرگاه خری در فاصله‌ی مساوی بین دو منبع غذایی قرار گرفته باشد. آن‌قدر بین انتخاب نزدیک‌ترین منبع تردید می‌کند و به سمت هیچ‌کدام نمی رود تا از گرسنگی بمیرد!

نتیجه‌گیری: خیلی وقت‌ها تصمیم‌گیری بین دو یا چند گزینه در نتیجه‌ی عمل تاثیر چندانی نمی‌گذاره، پس تا فرصت نگذشته سریع‌تر تصمیم‌گیری کنین.

قانون سوم:

هرگاه در مسیری دو خر از روبرو (شاخ به شاخ) به یک‌دیگر برسند، و مسیر به قدری تنگ باشد که این دو باید کمی از وسط جاده کنار رفته، به دیگری راه بدهند تا بتوانند رد شوند، هیچ‌کدام از خرها از جای خود تکان نمی‌خورند.

نتیجه‌گیری: خیلی وقت‌ها برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب بایستی به طرف مقابل امتیاز بدهید، به بازی «بُرد ـ بُرد» بیاندیشید، سیاست‌مدار باشید و دور از جون و بلانسبت شما، خر نباشید!

.
.
.
.

پ.ن. این متن با ای‌میل به دستم رسیده و نمی‌دونم نویسنده‌اش کیه.

Advertisements

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: