نگاشته شده توسط: ساروی کیجا | اوت 9, 2009

قمارباز ناشی

 فکر کن سر محله‌ات چند تا آدم گردن‌کلفت هستند که شب و روز نشسته‌اند همون جا و سال‌هاست از همه‌ی اهل محل باج سبیل می‌خوان و تا به ساز اون‌ها نرقصید نمی‌گذارند رد شید و مثلا صبح برید سر کار یا شب برگردید خونه و مادر و خواهرتون هم از دست این‌ها آسایش ندارند و اون‌ها هر روز یک سازی می‌زنند، یک روز از شما پول می‌خوان یک روز از برادرتون لباس نوش رو یک روز از مادرتون غذای مورد علاقه‌شون رو یک روز از خواهرتون یک ماچ و یک روز از دختر همسایه کار دیگه‌ای رو.

هر چهار روز یک بار هم می‌نشینند به قمار، یک بار سر پول شما یک بار سر جون شما یک بار هم سر ناموس شما.

بعد تو چی کار می‌کنی؟ با یکی از همین گردن‌کلفت‌ها که تا پریروز پاش رو می‌برده جلوی پای مادرت تا نقش زمین بشه و تا دیروز داشته به خواهرت متلک می‌گفته شریک می‌شی و سر چهار روز که نوبت قمارشونه، می‌ری توی قمارشون شرکت می‌کنی به این شرط که اگه برنده شدی اون‌ها از سر محله بلند شوند و بروند.

بعد اگه اون‌ها با زور یا با تقلب تو و اون رفیق خودشون رو بردند، و نه تنها سر محله‌ی شما رو ترک نکردند، که نرخ باج سبیل رو هم بالاتر بردند، و بعد رفتی به اون شریک خودت (همون رفیق خودشون) گفتی این چه وضعشه، گفت خودت برو به این‌ها اعتراض کن، و بعد رفتی اعتراض کردی اون‌ها با چماق زدند توی سرت، دیگه نباید بیای غر بزنی که سرت درد می‌کنه. چشمت کور می‌خواستی از روز اول توی قمار چند تا آدم نامرد شرکت نکنی.

حالا مسخره‌تر وقتیه که این شریک دزد و رفیق قافله، از شکستش دلخور باشه و کینه‌ی قدیمی هم از دوست‌هاش داشته باشه، بعد وقتی دوست‌هاش برنده شدنشون رو جشن گرفته‌اند و شمر هم جلودارشون نیست، خودش وایسه پشت دیوار و تو رو شیر کنه که برو جلو حقت رو بگیر.

اون وقته که دیگه حق نداری بگی چرا ریختند سرم من رو زدند.

چشمت هشت تا، یا هر چهار روز یک بار که روز قمارشون بوده با اهل محل هم‌دست می‌شدی و همگی می‌نشستین توی خونه تا جلوتون رو نگیرند سر جان و مال و ناموستون قمار کنند، یا اگه خیلی دل شیر داشتی می‌رفتی یک تفنگ می‌خریدی از توی پنجره‌ی خونه‌ات یکی یکی‌شون رو می‌زدی.

آدم یا مثل گاندی مبارزه‌ی منفی می‌کنه، یا مثل چه‌گوآرا مبارزه‌ی انقلابی.

.

.

.

.

پ.ن. کپی‌رایت این نوشته متعلق به قهرمان است.

 

 

 

 

Advertisements

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: