نگاشته شده توسط: ساروی کیجا | اوت 2, 2009

عوام‌الناس‌شناسی

می‌خواهی آدم عامی رو بشناسی؟ باهاش بحث کن، موضوع بحث هم اصلا مهم نیست.

نشونه‌ی آدم عامی اینه که تا توی بحث کم بیاره، شروع می‌کنه به محکوم کردن شخص تو.

نگران نباش، حتما کم می‌آره. آدمی که مطالعه نداشته باشه، آدمی که به هر موضوعی فقط از یک جنبه نگاه کنه، و معمولا اطلاعاتش رو در مورد همون یک جنبه هم از یک جای عوامانه، /کانالی، سایتی، روزنامه‌ای، که عوام‌پسندانه و با کلمه‌های ساده و جمله‌بندی‌های کوتاه و تصویرهای رنگی‌رنگی حرف بزنه، کانال بی‌بی‌سی فارسی مثلا/ به دست بیاره، مطمئن باش که فورا حفظیاتش در مورد هر موضوعی تموم می‌شه و کم می‌آره.

(اگه کم نیاورد عامی نیست.)

اون وقت از بحث منحرف می‌شه و شروع می‌کنه به محکوم کردن تو.

حالا هی خودت رو بکش که ببین، دوستم، عزیزم، بحث ما این نبودها، اصلا این وسط من نه سر پیازم نه ته پیاز، من هم مثل تو دارم نظرم رو می‌گم، ببین، ببم‌جان، من در این مورد خاص نظرم رو می‌گم تو هم نظرت رو بگو، مهم نیست که مثلا من وقتی می‌رم دست‌شویی اول پای چپم رو می‌گذارم یا اول پای راستم رو، به موضوع بپرداز.

نه دیگه. اگه اطلاعات کافی برای ادامه‌ی بحث داشته باشه که دیگه عامی نیست و از عوام‌الناس محسوب نمی‌شه.

از صد سال پیش تا حالا سطح سواد کلمه‌ی «عوام‌الناس» توی این مملکت از زمین تا آسمون فرق کرده. در دوره‌ی محمدعلی‌شاه (حدود سال ١٢٨۵) عوام‌الناس بی‌سواد بودند، الان عوام‌الناس ماشاالله هزار ماشاالله همه لیسانس دارند.

آما …

بلایی که اون دوره سر مملکت ما اومد این بود که عوام‌الناس خودشون رو خر می‌دونستند و فکر می‌کردند هیچی نمی‌نفهمند.

و بلایی که در این دوره سر مملکت ما اومده اینه که عوام‌الناس خودشون رو علامه‌ی دهر می‌دونند و فکر می‌کنند از همه بیشتر می‌فهمند.

.

.

.

.

پ.ن. از فرداش هم شروع می‌کنه پشت سرت حرف زدن، بعد کم‌کم شروع می‌کنه فحش دادن، اگه موضوع بحثه سیاسی باشه تو می‌شی نماینده‌ی گروه بده، بعد می‌شی اصلا سردمدار خائنان به مملکت، بعد هر چی اتفاق در راستای همون موضوع بحث بیفته فحشش رو تو می‌خوری، بعدترش رو نمی‌دونم، احتمالا یک‌هو تو می‌شی اصلا تنها اشتباهی که خدا در زمان خلقت مرتکب شده.

 

  

Advertisements

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: