نگاشته شده توسط: ساروی کیجا | آوریل 10, 2008

اصل قورباغه

اگر یک قورباغه‌ی تیزهوش وشاد را بردارید و داخل یک ظرف آب جوش بیاندازید قورباغه چه کار می‌کند؟

بیرون می‌پرد!

در واقع قورباغه فورا به این نتیجه می‌رسد که لذتی در کار نیست و باید برود!

حالا اگر همین قورباغه یا یکی از فامیل‌هایش را بردارید و داخل یک ظرف آب سرد بیاندازید و بعد ظرف را روی اجاق بگذارید و به تدریج به آن حرارت بدهید قورباغه چه کار می‌کند؟

استراحت می‌کند …

چند دقیقه بعد به خودش می‌گوید : ظاهرا آب گرم شده است …

و تا چشم به هم بزنید یک قورباغه‌ی آب‌پز آماده است.

نتیجه‌ی اخلاقی داستان :

زندگی به تدریج اتفاق می‌افتد . ما هم می‌توانیم مثل قورباغه‌ی داستانمان ابلهی کنیم و وقت را از دست بدهیم و ناگهان ببینیم که کار از کار گذشته است . همه‌ی ما باید نسبت به جریان زندگی‌مان آگاه و بیدار باشیم .

سوال :

اگر فردا صبح از خواب بیدار شوید و ببینید که بیست کیلو چاق شده‌اید نگران نمی‌شوید ؟

البته که می‌شوید! سراسیمه به بیمارستان تلفن می‌زنید : الو ، اورژانس ، کمک ، کمک ، من چاق شده‌ام !

اما اگر همین اتفاق به تدریج رخ بدهد ، یک کیلو این ماه ، یک کیلو ماه آینده و … آیا بازهم همین عکس‌العمل را نشان می‌دهید ؟

نه ! با بی‌خیالی از کنارش می‌گذرید .

برای کسانی که ورشکسته می‌شوند ، اضافه وزن می‌آورند یا طلاق می‌گیرند یا آخر ترم مشروط می‌شوند ! این حوادث دفعتا اتفاق نمی‌افتد . یک ذره امروز ، یک ذره فردا و سرانجام یک روز هم انفجار و سپس می‌پرسیم : چرا این اتفاق افتاد؟

زندگی ماهیت انبارشوندگی دارد . هر اتفاقی به اتفاق دیگر افزوده می‌شود ، مثل قطره‌های آب که صخره‌های سنگی را می‌فرساید. اصل قورباغه‌ای به ما هشدار می‌دهد که مراقب تمایلات خود باشیم !

ما باید هر روز این پرسش را برای خود مطرح کنیم : به کجا دارم می‌روم ؟ آیا من سالم‌تر ، مناسب‌تر ، شادتر و ثروت‌مندتر از سال گذشته‌ام هستم ؟ و اگر پاسخ منفی است بی‌درنگ باید در کارهای خود تجدید نظر کنیم .

خلاصه :

شاید این نکته رعب‌انگیز باشد اما واقعیت این است که هیچ ثباتی در کار نیست ، یا باید به جلو پیش بروید یا بلغزید و پایین بیفتید .      

برگرفته از کتاب ارزشمند آخرین راز شاد زیستن

نوشته‌ی آندره متیوس

Advertisements

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: